Stok
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Stok kartları menüsüne girmek için tanımlardan stok kartlarına veya direk olarak stok kartları butonuna basınız. ilk yüklendiğinde program otomatik olarak ‘ekmek’ stoğunu getirir. Eğer sizin ekmek dışında ürettiğiniz vede bayiinize sattığınız. Diğer bir mamül varsa: stok eklemeye bakınız. pasta çeşitleri için ise %15 dir

 

                                  

                                        

 

Stok ekleme: stok penceresinde iken F8 ekle tuşuna basın kod yerine stoğun kodunu yazın (s01 s02 s03 olabilir.) sonra adını tezgah satış fiyatını fiyat olarak tezgah satış fiyatını yazın bayii satış fiyatı ayrıca cari kart girişlerinde ilgili bayii’nin detayında sorulacaktır. fatura kdv’sini girin. .

Günlük üretim kutusu ise unlu mamül çalıştıran firmalar için bir gün imal edip birkaç gün satışa sürülen mamüllerin tezgah hesabı yapılırken ihtiyaç duyulan bir kutudur. Eğer girilen mamül bir günlük satış mamülü ise örn: ekmek,pide kutu   dolu olmalıdır. Ama birkaç günlük satış mamülü ise örn: galeta,kuru pasta,..... kutu  boş olmalıdır.

 

Stok silme: stok kartlarını açın renkli aktif satırı  mouse kullanarak veya ok tuşları ile silmek istediğiniz kaydın üzerine getirin F9 silme tuşuna basın aktif kaydı silmek istiyormusunuz sorusuna evet butonuna basıp kaydı siliniz.

                                              

Stok düzeltme: stok kartlarını açın aktif renkli satırı mouse kullanarak veya ok tuşları ile silmek istediğiniz kaydın üzerine getirin. Yukarıdaki detay butonuna basın. O stoğun daha önce girdiğiniz özellikleri gelecektir. Değiştirmek istediğiniz satırı değiştirip sonra esc ile çıkın.

 

                                          

 

 

Üretim reçetesi :  stok kartlarının detayında iken  butonuna basınız size bu mamül için neyi nekadar kullandığınızı sorar ve ona göre orantı kurup malzeme programının yapılan günlük harcama miktar ve tutarının hesaplanmasında yardımcı olur. Eğer malzeme programı kullanılmayacaksa üretim reçetesi tanımlanmasına gerek yoktur. Reçetenin tanımı yapılırken daha önce malzeme tanımından kullandığınız malzemeleri tanımlamanız lazımdır. Tanımladığınız malzemeleri zaten  butonuna basıp  butonuna bastığınızda göreceksiniz. Sonra malzeme cinsini seçip kullanım miktarını ambalaj cinsine göre girmeniz lazımdır (örneğin 20 Kg.lik bir ekmek katkı maddesini siz 700 Gr. Olarak girmek isterseniz bunu 0.7 Kg cinsinden yazmanız lazımdır) Bütün kullanılan malzemeleri ve çıkan ekmeği yazdıktan sonra ( pratik olarak bir kazan hamura ne kadar malzeme kullanılıyor ve ne kadar ekmek çıkıyor olarak girilirse daha gerçekçi bir formül ortaya çıkar.)  toplam çıkan ürün miktarını yazın.